تبلیغات
طعم ایمان - آنچه که امام زین العابدین(ع) به هنگام توبه به درگاه خدا سفارش کرده است
 
در دوازدهمین بخش از صحیفه سجادیه می خوانیم: اگر با حسن ظن، به خدا روی آوریم، به ما تفضل خواهد کرد. اگرچه بنده گناه می‌کند، خدا او را از نعمت بی‌بهره نمی‌کند. در پیشگاه الهی باید اعتراف به لغزش‌ها کرد و از رحمت او ناامید نشد؛ چرا که توبه را راهی برای بازگشت به سوی خودش و اصلاح شخص گنهکار قرار داده است .بنده با گناهی که مرتکب می‌شود، به خودش ظلم می‌کند و حرمت الهی را سبک می‌شمارد. خدا مهربان‌ترین مهربانان و بخشنده‌ترین کسی است که طلب‌کنندگانِ رحمت، نوبت به نوبت آهنگ او کنند؛ عفوش افزون از انتقامش و خشنودی‌اش بیش از خشمش است؛ خدایی که اصلاح تباهکاری مردم را با توبه خواسته و‌ از عمل بندگانش، اگرچه اندک باشد، خشنود می‌شود و کمِ آنان را پاداشفراوان می‌دهد. همچنین سه خصلتِ محبوب‌ترین بنده نزد خداوند: در پیشگاه خدا دست از سرکشی و نافرمانی بردارد، از پافشاری بر گناه اجتناب کند و درخواست آمرزش را ادامه دهد. طلب آمرزش در مورد سه اخلاق رذیله: ۱. کِبر و غرور، ۲. اصرار بر گناه، ۳. کوتاهی در اعمال.

وَ كانَ مِنْ دعائِه علیه‏السلام فِى‏الاعتِرافِ‏ وَ طَلَبِ التّوبةِ اِلَى‏اللَّهِ تَعالى:‏ 

و دعای آن حضرت(ع)در اقرار به گناه و درخواست بازگشت و توبه به درگاه خداوند بزرگ:
اَللَّهُمَّ اِنَّهُ یَحْجُبُنى عَنْ مَسْئَلَتِكَ خِلالٌ ثَلاثٌ، وَ تَحْدُونى عَلَیْها خَلَّةٌ واحِدَةٌ: یَحْجُبُنى اَمْرٌ اَمَرْتَ بِهِ فَاَبْطَاْتُ عَنْهُ، وَ نَهْىٌ نَهَیْتَنى عَنْهُ فَاَسْرَعْتُ اِلَیْهِ، وَ نِعْمَةٌ اَنْعَمْتَ بِها عَلَىَّ فَقَصَّرْتُ فى شُكْرِها.

پروردگارا! براستی که سه خصلت مرا از اینكه چیزى از تو بخواهم بازمى‏دارد، و یك خصلت مرا به درخواست از تو ترغیب مى‏كند، آن سه عبارت، از امرى كه به آن فرمان داده‏اى و من در انجامش كندى كردم، و كارى كه مرا از آن نهى نمودى و به سویش شتافتم و نعمتى‏كه به‏من بخشیدى ولى در شكر گزاریش كوتاهى كردم.

وَ یَحْدُونى عَلى‏ مَسْئَلَتِكَ تَفَضُّلُكَ عَلى‏ مَنْ اَقْبَلَ بِوَجْهِهِ اِلَیْكَ، وَ وَفَدَ بِحُسْنِ ظَنِّهِ اِلَیْكَ، اِذْ جَمیعُ اِحْسانِكَ تَفَضُّلٌ وَ اِذْكُلُّ نِعَمِكَ ابْتِدآءٌ، فَها اَنَاذا، 

اما آنچه مرا بر درخواست از تو ترغیب مى‏كند احسان توست به آن‏كه با نیّت پاك به تو روى آورده، و از طریق خوش گمانى به درگاه تو آمده، زیرا كه تمام احسانهایت از روى تفضّل است، و نعمتهایت همه بى‏سبب و بدون سرآغاز. 

یا اِلهى، واقِفٌ بِبابِ عِزِّكَ وُقُوفَ الْمُسْتَسْلِمِ الذَّلیلِ، وَ سآئِلُكَ عَلَى الْحَیآءِ مِنّى سُؤالَ الْبآئِسِ الْمُعیلِ، مُقِرٌّ لَكَ بِاَنّى لَمْ‏اَسْتَسْلِمْ وَقْتَ اِحْسانِكَ اِلاّ بِالْاِقْلاعِ عَنْ عِصْیانِكَ، وَ لَمْ‏اَخْلُ فِى‏الْحالاتِ كُلِّها مِنِ امْتِنانِكَ، فَهَلْ یَنْفَعُنى،

اى خداى من، اینك منم كه به پیشگاه عزتت همچون تسلیم شونده ذلیل ایستاده‏ام، و با شرم و حیا همچون نیازمندى عیالوار از تو درخواست مى‏كنم، و معترفم كه در هنگام احسان تو جز خوددارى از معصیت طاعتى نكرده‏ام، و هیچ‏گاه از نعمتت بى‏بهره نبوده‏ام.

یا اِلهى‏، اِقْرارى عِنْدَكَ بِسُوءِ مَااكْتَسَبْتُ؟ وَ هَلْ یُنْجینى مِنْكَ اعْتِرافى لَكَ بِقَبیحِ مَاارْتَكَبْتُ؟ اَمْ اَوْجَبْتَ لى فى مَقامى هذا سُخْطَكَ؟ اَمْ لَزِمَنى فى وَقْتِ دُعاىَ مَقْتُكَ؟

خدایا اكنون كه در برابرت به زشتى اعمالم اعتراف مى‏كنم برایم سودى خواهد داشت؟ و آیا اقرار به زشتى آنچه انجام داده‏ام مرا از عذاب تو نجات خواهد داد؟ یا آنكه مرا در این حالى كه هستم مستوجب غضب خود مى‏دانى؟ و یا در این هنگام كه تو را مى‏خوانم اراده عذابى شدید به دنبال من است؟

سُبْحانَكَ، لااَیْئَسُ مِنْكَ وَقَدْ فَتَحْتَ لى بابَ التَّوْبَةِ اِلَیْكَ، بَلْ اَقُولُ مَقالَ الْعَبْدِ الذَّلیلِ، الظّالِمِ لِنَفْسِهِ، الْمُسْتَخِفِّ بِحُرْمَةِ رَبِّهِ، الَّذى عَظُمَتْ ذُنُوبُهُ فَجَلَّتْ، وَ اَدْبَرَتْ اَیّامُهُ فَوَلَّتْ، 

پاك‏و منزّهى، از تو ناامید نیستم در حالى كه درِ توبه را به رویم گشوده‏اى، بلكه سخن بنده ذلیل را به زبان مى‏آورم، بنده‏اى كه به خود ستم كرده، و حریم حرمت پروردگارش را سبك شمرده، بنده‏اى كه گناهش عظیم است و روى هم انباشته، و روزگار از او روى گردانده و عمرش سپرى شده.

حَتّى‏ اِذا رَاى مُدَّةَ الْعَمَلِ قَدِانْقَضَتْ، وَ غایَةَ الْعُمُرِ قَدِ انْتَهَتْ، وَ اَیْقَنَ اَنَّهُ لامَحیصَ لَهُ مِنْكَ، وَ لا مَهْرَبَ لَهُ عَنْكَ، تَلَقَّاكَ بِالْاِنابَةِ، وَ اَخْلَصَ لَكَ التَّوْبَةَ، فَقامَ اِلَیْكَ بِقَلْبٍ طاهِرٍ نَقِىٍّ، 

تا چون نظر كرده كه زمان عمل گذشته، و دوران عمر به آخر رسیده، و یقین نموده كه پناهگاهى از عذابت و گریزگاهى از انتقامت نیست، با ناله و انابه به سویت روآورده، و توبه‏اش را براى تو خالص ساخته، پس با دلى پاك و پاكیزه به سویت برخاسته.

ثُمَّ دَعاكَ بِصَوْتٍ حآئِلٍ خَفِىٍّ، قَدْ تَطَاْطَاَ لَكَ فَانْحَنى‏، وَنَكَّسَ رَأْسَهُ فَانْثَنى‏، قَدْ اَرْعَشَتْ خَشْیَتُهُ رِجْلَیْهِ، وَ غَرَّقَتْ دُمُوعُهُ خَدَّیْهِ، یَدْعُوكَ بِیا اَرْحَمَ‏الرّاحِمینَ.

و تو را با ناله‏اى سوزناك و آهسته خوانده، درحالى كه از شدت تواضع در برابر تو خم گشته، و از سرافكندگى كج و فرومانده شده، و ترس از مقام تو هر دو پایش را به لرزه انداخته، و اشك چشم صفحه رخسارش را فراگرفته، و با این جملات تو را مى‏خواند:

وَ یا اَرْحَمَ مَنِ انْتابَهُ الْمُسْتَرْحِمُونَ، وَ یا اَعْطَفَ مَنْ اَطافَ بِهِ الْمُسْتَغْفِرُونَ، وَ یا مَنْ عَفْوُهُ اَكْثَرُ مِنْ نَقِمَتِهِ، وَ یا مَنْ رِضاهُ اَوْفَرُمِنْ‏سَخَطِهِ، وَ یا مَنْ تَحَمَّدَ اِلى‏ خَلْقِهِ بِحُسْنِ التَّجاوُزِ، وَ یا مَنْ عَوَّدَ عِبادَهُ قَبُولَ الْاِنابَةِ، وَ یا مَنِ اسْتَصْلَحَ فاسِدَهُمْ بِالتَّوْبَةِ

اى مهربانترین مهربانان، اى بخشنده‏تر كسى كه طالبان رحمت نوبت به نوبت آهنگ او كنند، و اى عطوف‏تر كسى كه آمرزش خواهان گرد او گردند، و اى كسى كه عفوت افزون از انتقامت است، و اى آن كه خشنودیت بیش از خشم توست، و اى كسى كه به‏خاطر گذشت پسندیده‏ات آفریدگانت را به حمد خویش فراخوانده‏اى، و اى كسى كه بندگانت را به پذیرفتن توبه عادت داده‏اى، و اى كسى كه اصلاح تباهكارى مردم را به وسیله توبه خواسته‏اى.

وَ یا مَنْ رَضِىَ مِنْ فِعْلِهِمْ بِالْیَسیرِ، وَ یا مَنْ كافى‏ قَلیلَهُمْ بِالْكَثیرِ، وَ یا مَن ضَمٍنَ لَهم اٍجابةَ الدعاءٍ ,وَ یا وَعَدَهم عَلی نَفسٍهٍ بِتَفَضُّلِهِ حُسْنَ الْجَزآءِ، ما اَنَا بِاَعْصى‏ مَنْ عَصاكَ فَغَفَرْتَ لَهُ،

و اى كسى كه به عمل اندك بندگان خشنود شده‏اى، و كم آنان را پاداش فراوان داده‏اى، و اى كسى كه اجابت دعا را براى ایشان ضامن گشته‏اى، و اى آن كه به فضل و بخشش خویش آنان را به پاداش نیكو وعده داده‏اى، من نه از گناهكارترین گناهكارانم كه تو او را آمرزیده‏اى.

وَ ما اَنَا بِاَلْوَمِ مَنِ اعْتَذَرَ اِلَیْكَ فَقَبِلْتَ مِنْهُ، وَ ما اَنَا بِاَظْلَمِ مَنْ تابَ اِلَیْكَ فَعُدْتَ عَلَیْهِ، اَتُوبُ اِلَیْكَ فى مَقامى هذا تَوْبَةَ نادِمٍ عَلى‏ ما فَرَطَ مِنْهُ، مُشْفِقٍ مِمَّا اجْتَمَعَ عَلَیْهِ، خالِصِ الْحَیآءِ مِمّا وَقَعَ فیهِ، عالِمٍ بِاَنَّ الْعَفْوَ عَنِ الذَّنْبِ الْعَظیمِ لایَتَعاظَمُكَ،

و نه از نكوهیده‏ترین افرادى كه به درگاهت عذر آورده و تو عذرش را قبول كرده‏اى، و نه از ستمكارترین ستمكاران كه نزد تو موفق به توبه شده و تو به او احسان كرده‏اى، 
در چنین حال به جانب تو بازمى‏گردم بازگشت كسى كه از كرده گذشته خود پشیمان و از آنچه بر سرش آمده نگران، و از ورطه‏اى كه در آن افتاده از روى خلوص شرمگین است، و مى‏داند كه گذشت از گناه بزرگ در نظر تو عظیم نمى‏نماید.

وَ اَنَّ التَّجاوُزَ عَنِ الْاِثْمِ الْجَلیلِ لایَسْتَصْعِبُكَ، وَ اَنَّ احْتِمالَ الْجِنایاتِ الْفاحِشَةِ لایَتَكَاَّدُكَ، وَ اَنَّ اَحَبَّ عِبادِكَ اِلَیْكَ مَنْ تَرَكَ الْاِسْتِكْبارَ عَلَیْكَ، وَ جانَبَ الْاِصْرارَ، وَ لَزِمَ الْاِسْتِغْفارَ، وَ اَنَا اَبْرَءُ اِلَیْكَ مِنْ اَنْ اَسْتَكْبِرَ، وَ اَعُوذُ بِكَ مِنْ اَنْ اُصِرَّ، وَاَسْتَغْفِرُكَ لِما قَصَّرْتُ فیهِ، وَاَسْتَعینُ بِكَ عَلى‏ ماعَجَزْتُ عَنْهُ.

و بخشیدن معصیت خطیر بر تو گران نمى‏باشد، و تحمل جنایات سنگین بر تو دشوار نمى‏آید، و محبوب‏ترین بندگانت نزد تو كسى است كه در پیشگاه تو دست از سركشى و نافرمانى بردارد، و از پافشارى بر گناه اجتناب نماید، و درخواست آمرزش را ادامه دهد، و من در برابر تو بیزارى مى‏جویم از اینكه سركشى كنم، و به‏تو پناه‏مى‏برم از اینكه بر گناه اصرار ورزم، و براى آنچه در آن كوتاهى ورزیده‏ام طلب‏آمرزش دارم، و بر آنچه از انجامش فرومانده‏ام از تو درخواست یارى مى‏كنم.

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَالِهِ، وَ هَبْ لى ما یَجِبُ عَلَىَّ لَكَ، وَ عافِنى مِمّا اَسْتَوْجِبُهُ مِنْكَ، وَاَجِرْنى مِمّا یَخافُهُ اَهْلُ الْاِسآئَةِ، فَاِنّكَ مَلى‏ءٌ بِالْعَفْوِ، مَرْجُوٌّ لِلْمَغْفِرَةِ، مَعْرُوفٌ بِالتَّجاوُزِ، لَیْسَ لِحاجَتى لااَخافُ عَلى‏ نَفْسى اِلاّ اِیّاكَ، اِنَّكَ اَهْلُ التَّقْوى‏ وَ اَهْلُ مَطْلَبٌ سِواكَ، وَ لا لِذَنْبى غافِرٌ غَیْرُكَ، حاشاكَ، وَ الْمَغْفِرَةِ،

الها، بر محمد و آلش درود فرست، و از حقوقى كه بر عهده من دارى بگذر، و از عذابى كه مستحق آنم معافم دار، و از آنچه بدكاران از آن مى‏ترسند پناهم ده، زیرا كه تو بر عفو و بخشش كمال قدرت را دارى، و به جهت آمرزش موضع امیدى، و به گذشت معروفى، نیازم را جز تو محل طلبیدنى نیست، و گناهم را غیر تو آمرزنده‏اى نباشد، حاشا كه چنین نباشى، ومن جز از تو بر خود ترس ندارم، كه تو شایسته آنى كه از تو پروا كنند و اهل آمرزشى.

صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، وَاقِضْ حاجَتى، وَاَنْجِحْ طَلِبَتى، وَاغْفِرْ ذَنْبى، وَ امِنْ خَوْفَ نَفْسى، اِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَىْ‏ءٍ قَدیرٌ، وَ ذلِكَ عَلَیْكَ یَسیرٌ، امینَ رَبَّ الْعالَمینَ.

بر محمد و آلش درود فرست، و حاجتم را روا كن، و مطلبم را برآور، و گناهم را ببخش، و دلم را از ترس ایمنى ده، زیرا كه تو بر هر چیز توانایى، و این كار براى تو آسان است، دعایم را مستجاب كن اى پروردگار جهانیان.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه بیست و ششم اردیبهشتماه سال 1396 ساعت 04 و 03 دقیقه و 20 ثانیه
I'm now not positive where you're getting your information, but great topic.
I must spend some time learning more or working out more.
Thank you for magnificent info I was looking for this information for my mission.
سه شنبه بیست و ششم اردیبهشتماه سال 1396 ساعت 01 و 09 دقیقه و 09 ثانیه
Hello There. I discovered your weblog using msn. This is
an extremely smartly written article. I will make sure to
bookmark it and come back to learn more of your useful info.
Thank you for the post. I will certainly return.
شنبه بیست و سوم اردیبهشتماه سال 1396 ساعت 02 و 12 دقیقه و 21 ثانیه
Incredible! This blog looks just like my old one! It's on a completely different topic
but it has pretty much the same page layout and design. Great choice of
colors!
جمعه یکم اردیبهشتماه سال 1396 ساعت 05 و 00 دقیقه و 22 ثانیه
I'm gone to convey my little brother, that he should also pay a quick visit this website on regular basis to take updated from hottest reports.
چهارشنبه شانزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 16 و 21 دقیقه و 48 ثانیه
Keep this going please, great job!
چهارشنبه شانزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 16 و 09 دقیقه و 24 ثانیه
Greetings from Carolina! I'm bored to death at work so I decided
to browse your blog on my iphone during lunch break.
I really like the knowledge you provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm amazed at how fast your blog loaded on my cell phone ..

I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic
blog!
چهارشنبه شانزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 13 و 51 دقیقه و 19 ثانیه
Hello to every one, the contents present at this web page are really amazing for people experience,
well, keep up the good work fellows.
چهارشنبه شانزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 11 و 56 دقیقه و 16 ثانیه
It's really a great and helpful piece of info.
I'm glad that you just shared this helpful information with us.
Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.
سه شنبه پانزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 18 و 34 دقیقه و 05 ثانیه
At this time it sounds like Expression Engine is the preferred
blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're using on your
blog?
سه شنبه پانزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 14 و 16 دقیقه و 17 ثانیه
Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn't
show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyway, just wanted to say superb blog!
سه شنبه پانزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 10 و 23 دقیقه و 10 ثانیه
At this time I am ready to do my breakfast, once having my breakfast coming yet again to read other news.
سه شنبه پانزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 10 و 13 دقیقه و 24 ثانیه
excellent publish, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector don't notice
this. You must proceed your writing. I am sure, you've a huge readers' base already!
سه شنبه پانزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 08 و 28 دقیقه و 26 ثانیه
Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.

I'm definitely enjoying your blog and look
forward to new updates.
سه شنبه پانزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 07 و 58 دقیقه و 09 ثانیه
It's an awesome paragraph in favor of all the online viewers; they
will obtain advantage from it I am sure.
سه شنبه پانزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 05 و 39 دقیقه و 44 ثانیه
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
something like this. Please let me know if
you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to
your new updates.
سه شنبه پانزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 00 و 56 دقیقه و 14 ثانیه
Amazing! Its in fact awesome paragraph, I have got much clear idea about from this paragraph.
دوشنبه چهاردهم فروردینماه سال 1396 ساعت 23 و 48 دقیقه و 44 ثانیه
Wow, fantastic weblog structure! How long have you been running a
blog for? you made blogging glance easy. The full look of your website is fantastic, let
alone the content material!
دوشنبه چهاردهم فروردینماه سال 1396 ساعت 23 و 48 دقیقه و 37 ثانیه
I visited several web pages but the audio feature for audio songs current at this site is really wonderful.
دوشنبه چهاردهم فروردینماه سال 1396 ساعت 21 و 59 دقیقه و 27 ثانیه
I think this is among the most vital information for me.

And i'm glad reading your article. But should remark on few general things, The
site style is great, the articles is really excellent : D.

Good job, cheers
دوشنبه چهاردهم فروردینماه سال 1396 ساعت 21 و 17 دقیقه و 22 ثانیه
This blog was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something that helped
me. Many thanks!
دوشنبه چهاردهم فروردینماه سال 1396 ساعت 17 و 52 دقیقه و 37 ثانیه
Attractive part of content. I just stumbled upon your site and
in accession capital to claim that I acquire in fact
enjoyed account your weblog posts. Anyway I'll be subscribing on your feeds and even I success you get
right of entry to constantly rapidly.
دوشنبه چهاردهم فروردینماه سال 1396 ساعت 17 و 01 دقیقه و 47 ثانیه
You really make it seem so easy along with your
presentation but I in finding this topic to be actually one thing that I feel I might never understand.
It seems too complicated and extremely large
for me. I'm having a look ahead to your subsequent submit, I will
attempt to get the dangle of it!
دوشنبه چهاردهم فروردینماه سال 1396 ساعت 10 و 31 دقیقه و 08 ثانیه
Why users still use to read news papers when in this technological globe all is accessible
on net?
یکشنبه سیزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 11 و 33 دقیقه و 36 ثانیه
At this time I am ready to do my breakfast, when having my breakfast coming yet again to read additional news.
یکشنبه سیزدهم فروردینماه سال 1396 ساعت 10 و 12 دقیقه و 57 ثانیه
I was recommended this blog by my cousin. I'm not sure
whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.
You are amazing! Thanks!
جمعه بیستم اسفندماه سال 1395 ساعت 17 و 32 دقیقه و 15 ثانیه
آپم
خوش حال میشم سری بزنید
یاعلی
سه شنبه بیست و هشتم دیماه سال 1395 ساعت 11 و 59 دقیقه و 43 ثانیه
سلام تشکر حلالم کن
جمعه بیست و چهارم دیماه سال 1395 ساعت 09 و 35 دقیقه و 29 ثانیه
سلام خداییش جالب پرمحتوا
پنجشنبه دوم دیماه سال 1395 ساعت 13 و 12 دقیقه و 45 ثانیه
سلام
ممنون از این مطلب مفید...حسن ظن به خداوند...
.....................
ممنون می شوم به من هم سر بزنید
در خدمت شما هستم
یکشنبه بیست و هشتم آذرماه سال 1395 ساعت 22 و 30 دقیقه و 31 ثانیه
با خوب خوان، خوبتر بخوانید! آخرین اخبار در حوزه های ورزشی، تکنولوژی، سلامت، فرهنگ و بهترین ویدئو های روز را از طریق خوب خوان دنبال کنید - khubkhan.ir
کانال تلگرام https://telegram.me/KhubKhanIR
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


طعم ایمان
درباره وبلاگ

تحمل نداره نباشی ...
دلی که تو تنها خداشی ...!؟


لَا إِلَٰهَ إِلَّا اللهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللهِ


...
24 تیر 93 طعم ایمان ثبت شد...


دختر چادری

آدرس تلگرام :
@tameiman
مدیر وبلاگ : بهناز بانو
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دریافت کد پیغام خوش آمدگویی
دعای عظم البلا
زیارت عاشورا
دعای فرج
☼ ساخت کد صوتی مهدوی برای وبلاگ ☼